napar-malinowy-514x350

Herbata z liści malin.

Dzień dobry ! :)
Jesteśmy już prawie na mecie ! 37 Tydzień ciąży -23 dni do porodu.

Najwyższy czas i pora podciągnąć rajstopy, ogarnąć się  trochę.
W pierwszej kolejności postanowiłam dziś „przy okazji” odwiedzić kosmetyczkę (do teraz zastanawiam się czy to aby na pewno była kosmetyczka).
Wchodzę do salonu (pierwszy pod ręką, bo przecież żaden to skomplikowany zabieg) – REGULACJA BRWI WOSKIEM + Henna .
Siadam na fotel, kobieta się mnie pyta jaki kolor robimy (?) no więc mówię jej, że brązowy…ona na to , że lepiej jak połączymy  brązowy z czarnym (niech będzie).
Kiedy zaczęła biegać przez pół salony z gorącym woskiem na patyku dwadzieścia razy w tą i z powrotem , jeszcze nie wiedziałam co się kroi… jednak kiedy minęło 30minut a ona zaczęła mi nakładać hennę pędzelkiem do farb plakatowych….wiedziałam, że nic dobrego z TEGO nie wyjdzie
Ku*wa jego mać!

-Jakiś ciemny Pani wyszedł ten kolorek (…) no i nie robiłam Pani cienkich, bo teraz to moda na „grube” a zresztą widzę, że Pani i tak cienkich nie lubi….
-gdybym chciała wyglądać jak baba z BAZARU to bym powiedziała! :)  no peszek chciał, że chyba się nie zrozumiałyśmy .

No więc o  czym ja chciałam ? :)

Herbata z liści malin (to nie jest zwykła herbatka malinowa, zrobiona z suszonych owoców).

produkty-208-h_ekologiczna-sypana-lisc-maliny

Wiele położnych zaleca picie herbaty z liści malin, która pomaga (PODOBNO!) odpowiednio przygotować się do porodu. Herbata z liści malin posiada bowiem właściwości wzmacniające mięśnie macicy(PODOBNO!). Dzięki niej skurcze są skuteczniejsze, a poród sprawniejszy(PODOBNO!). Herbata z liści malin pita 2-3 razy dziennie od 34 tygodnia ciąży sprawi, że Twój poród będzie łatwiejszy i przyjemniejszy (o ile w ogóle może być przyjemny).

Nie wiem ile w tym prawdy, jednak jeśli wierzyć internetom…. to warto się zaopatrzyć.
U nas już trochę późno, ale zaszkodzić nie zaszkodzi…a może pomoże:) Do tego jest dość smaczna… jeśli ktoś lubi zieloną herbatę będzie zadowolony.

Suszone liście malin można nabyć drogą kupna w wielu aptekach, sklepach zielarskich lub tych z ekologiczną żywnością (jak w naszym przypadku- cena  za opakowanie ok 4PLN.).
Jedna do dwóch czubatych łyżeczek zalana wrzącą wodą powinna parzyć się przez 6 minut. Po tym czasie– herbata z liści malin jest gotowa.

Ale, ale …..
To, że herbatka z liści malin brzmi niewinnie, nie znaczy, że można ją pić bez umiarkowania. Jak wszystkie zioła, liście malin działają dość silnie na cały organizm. Działanie jest zbliżone do leków. Jeśli pojawiają się dość silne skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające), trzeba zmniejszyć ilość wypijanej herbaty lub całkowicie z niej zrezygnować…. No chyba, ze już nadszedł TEN CZAS ;))

Mam nadzieję , że post będzie komuś pomocny.
Idę wstawić pranie ;)

Całuję
K.

Ps. Uzupełnienie, dla tych którzy twierdzą (gdzieś tam sobie usłyszeli a pewnie nawet nie sprawdzili) że  herbata z liści (NIE OWOCÓW!)malin wywołuje poród:

Niewiele jest jednak badań, które by potwierdzały lub zaprzeczały temu przekonaniu. Uznaje się, że pomaga ona głównie w czasie porodu, ze względu na to, że ma właściwości wzmacniające mięśnie macicy. Dzięki temu skurcze są skuteczniejsze, a poród sprawniejszy.

Herbatka z liści malin nie przyspiesza terminu porodu. Nie pomoże w żaden sposób, jeśli kobieta zacznie ją pić po przekroczeniu wyznaczonego terminu porodu. Może tylko nieco usprawnić działanie mięśni macicy, aby poród trwał krócej, nie ma wpływu na moment przyjścia dziecka na świat.

Nie da się przewidzieć przebiegu i czasu trwania porodu. W przypadku naparu z liści malin może się okazać, że tak naprawdę nie pomógł on ani w przyspieszeniu terminu porodu, ani usprawnieniu przebiegu porodu. Warto jednak zmniejszać ryzyko przedłużającego się porodu, gdyż może on wywołać wycieńczenie porodowe, a nawet niedotlenienie dziecka w czasie przechodzenia przez kanał rodny.

Naparu z liści malin nie stosuje się, jeśli:

  • ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka,
  • poprzedni poród był sprawny i szybki,
  • planowane jest zakończenie ciąży przez CC
  • kobieta przeszła wcześniej cesarskie cięcie,
  • kobieta urodziła przedwcześnie,
  • pojawiło się krwawienia z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży,
  • w rodzinie kobiety występował rak piersi, jajników, endometrioza lub mięśniaki macicy,
  • kobieta cierpi na nadciśnienie,
  • wystąpi ciąża mnoga